תאונת דרכים קטינים

תאונת דרכים קטינים

למקרי תאונות דרכים המערבות פגיעה בקטינים, ישנם היבטים הנוספים על האספקטים ה"רגילים" של תאונת דרכים ממוצעת, מה שהופך אותן למורכבות יותר לטיפול, גם מהבחינה הרפואית, גם מהבחינה הנפשית, וגם, כתוצאה משני הגורמים הקודמים – מהבחינה המשפטית.

במה שונה תאונת דרכים קטינים מתאונת דרכים אחרת?

עמדנו בעבר לא אחת על החשיבות לעבור בדיקה רפואית מייד לאחר קרות התאונה כאשר מדובר באנשים בוגרים. כאשר מדובר בתאונת דרכים בה נפגעים ילדים ובמיוחד צעירים מאד (תינוקות או פעוטות), בדיקה כזו הינה קריטית ואף עשויה להציל חיים! זאת, מאחר וגם במקרים בהם לא נראים סימני חבלה קיצוניים (כמכה או פציעה), עלולה להיות פגיעה חמורה יותר הסמויה מהעין (כדימום פנימי או פגיעת ראש), עליה אין הנפגע יכול להתלונן, בשל גילו הצעיר או בשל יכולותיו הוורבליות המוגבלות בגיל זה. בדיקה כזו, כאשר היא מתרחשת מוקדם ככל האפשר, מסייעת אף ביצירת הקישור בין מצבו של הילד לקרות התאונה, במקרים בהם חלה החמרה במצבו בהמשך או כאשר מופיעים סימפטומים אשר ניתן לשייך אותם לאירוע התאונה. לכן, פינוי הילד או הפעוט ממקום התאונה אל מוקד רפואה דחופה או בית חולים קרוב לצורך בדיקה מיידית, הוא צעד שבמקרים של תאונת דרכים קטינים, לא ניתן לוותר עליו!

השלכות תאונת דרכים בה מעורב קטין על המשך חייו וחיי משפחתו

החוק קובע, כי לקטין ולהוריו זכות לפיצוי כספי, גם במקרים בהם לא נמצאו או אובחנו פגיעות או חבלות. זאת, מאחר ועצם התרחשותה של התאונה עלולה לגרום לאי שקט ולחוסר מנוחה אצל הקטין הנפגע, ובכך, לגרום לצורך בהשגחה מיוחדת מצד הוריו או בעזרה חיצונית. דבר זה, באופן טבעי, גורר איתו אובדן ימי עבודה עבור ההורים, הוצאות כספיות עבור טיפולים, עלות נסיעות מיוחדות וכן הלאה. תביעה בגין תאונת דרכים קטינים דורשת את הסכמתם של שני הורי הילד הנפגע לצורך ביצוע ההליך (למעט במקרים חריגים), ולכן, הייצוג בתביעות כאלה חייב להיעשות לא רק במקצועיות המשפטית המשתמעת מאליה, אלא גם ברגישות המתאימה למורכבותה של הסיטואציה.

באילו מקרים חיוני להתייעץ עם עו"ד העוסק בתאונות דרכים?

בכל מקרה של תאונת דרכים בה מעורבים קטינים יש להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום בנזיקין בכלל ובתאונות דרכים בפרט, אבל, חשוב במיוחד לעשות זאת בשלושה מקרים ספציפיים. הראשון בהם, הוא בתאונות בהן מעורבים תינוקות, פעוטים או ילדים שכושר הביטוי שלהם מוגבל והם אינם מסוגלים להתלונן ולומר מה מציק להם. המקרים מהסוג השני, הם מקרי התאונות בהם לא ניכרת פגיעה חיצונית בילד (ולכן, לא קיים תיעוד מיידי של כוחות ההצלה או בית החולים על פגיעה או פציעה) – במקרים כאלה, עלולים גופים מסוימים (חלק מחברות הביטוח) לנצל את היעדר התיעוד המיידי, כדי לנסות להתכחש לקשר הקיים בין התאונה לבין השלכותיה אשר עלולות להגיע, לעיתים קרובות, במועד מאוחר יותר. המקרה השלישי, הוא מקרי התאונה בהם נגרמת פגיעה חמורה לילד. במקרים כאלה, לפגיעה החמורה ישנן השלכות רציניות ורבות-משמעות על התפתחותו הפיזית והנפשית העתידית, כמו גם על גובה הפיצוי המגיע לו מחברת הביטוח.

מדוע נדרש עו"ד העוסק בתאונות דרכים קטינים?

ילדים, לרוב, אינם מסוגלים לבטא ולדייק את מה שמפריע להם, ולכן, קשה מאד לאבחן אצלם פגיעות מעבר לאלה הנראות בעין מיד לאחר התאונה. הדבר עלול להעמיד את ההורים במצב בו, כאשר שמתגלות תוצאות התאונה בשלב מאוחר יותר, חברות הביטוח יכולות להתכחש לקשר בינן לבין התאונה. אספקט נוסף של תאונות המתרחשות בגיל צעיר, היא האפשרות שהן עלולות לגרום לאובדן כושר השתכרות עתידי של הילד. למרות שבעת התביעה עדיין לא ניתן להעריך באיזה מסלול מקצועי היה בוחר הילד לולא התאונה הייתה משנה את עתידו באופן כה דרסטי, אולם, כאן באה לידי ביטוי מומחיותו של עורך הדין המתמחה בתחום, וניסיונו מאפשר לו להעריך את מהותה של הפגיעה ואת השלכותיה הפיזיות והנפשיות, מול נתוני הפתיחה של הילד ויכולת הסתגלותו למצב, ולשקלל זאת לכלל הפיצוי הנאות הנדרש.

מאמרים נוספים וטיפים חשובים
לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני והגדלת סיכויי והצלחת תביעתך, צור עמנו קשר עוד היום
נגישות
גלילה למעלה
חייגו אלינו
separator
ליאת גורדון
ליאת גורדון
עמית ליסטונד
עמית ליסטונד
יצירת קשר
separator